Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Pozitivní test na opiáty

12.4.2022

Dotaz

Dobrý den, dnes při klasické silniční kontrole mi byl dán test na alkohol a omamné látky. Test na alkohol vyšel samozřejmě negativně, ale test na omamné látky mi vyšel pozitivně (opiáty). Policisté mi tedy dali ještě jeden test ze slin, který vyšel také pozitivně na opiáty. Vyzvali mě tedy k odebrání krve, s tím jsem samozřejmě neměl problém. ŘP mi zadržen nebyl, protože jsem se jim zdál naprosto v pořádku, bez nějakých znaků požití drog. Omamné látky jsem v životě nebral, jediné, co jsem zkusil, byla mariuhana cca před půl rokem. Léky neberu, maximálně tak ibalgin, paralen, když jsem byl před 2 měsíci nemocný. Chtěl bych se tedy zeptat, kdyby vyšel pozitivní test z moči a krve, jak je možné, že se mi opiáty dostali nějakým způsobem do krve? Děkuji

20687
 

Odpověď

Dobrý den,

orientační testy používané při silničních kontrolách nejsou bohužel vždy spolehlivé. Může dojít k takzvané „falešné pozitivitě". Ta může být způsobena vadou testu a dalšími faktory. U opiátů to může být například konzumace výrobků obsahující mák, užívání léků na tlumení bolesti (kodein atd.), některých druhů antibiotik, onemocnění jater, ledvin nebo cukrovka.

Je dobře, že jste se rozhodl jít na krevní testy, protože ty jako jediné spolehlivě prokážou, zda kontrolovaná osoba něco opravdu užila nebo ne. Pokud se tedy nestalo, že by Vám někdo podal opiáty bez Vašeho vědomí (což byste pravděpodobně poznal), tak krevní rozbor potvrdí, že jste žádné drogy nebral.

 

Zdraví drogová poradna EXTC

 

Aktuality

20.05.2022
Nikotinové sáčky - webinář

Trh s nikotinovými a tabákovými produkty v ČR v posledních letech zaznamenal velmi dynamické změn...

Více ...
17.05.2022
Závislosti v ČR v roce 2021

Jaké jsou hlavní trendy užívání v České republice? Je opravdu dnešní mládež tak „zkaž...

Více ...
10.05.2022
Gabor Maté v ČR

Gabor Maté je známý kanadský doktor, který v posledních letech představuje svoji průkop...

Více ...
26.04.2022
I jedna sklenička alkoholu denně poškozuje mozek

Přinášíme tip na článek ohledně škodlivosti pravidelné konzumace alkoholu, byť v malých dávkách,...

Více ...
13.04.2022
Video - Harm reduction

Minimalizace rizik (Harm reduction) je politika v oblasti zdravotnictví, která se snaží z...

Více ...
Všechny aktuality