Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Pervitin a hraniční porucha osobnosti

7.5.2022

Dotaz

Dobrý den, přítelkyně má diagnostikovanou hraniční poruchu osobnosti a chtěla by zkusit pervitin. Co si o tom myslíte?

30606
 

Odpověď

Dobrý den,

v první řadě bych chtěl ocenit to, že si zjišťujete informace ohledně užívání pervitinu a hraniční poruchy osobnosti (dále jen HPO). Pervitin je obecně považován za rizikový a pokud se jej člověk rozhodne užít, měl by si být vědom případných rizik, která se s ním pojí. 

Mám-li odpovědět na Váš dotaz čistě z hlediska znalosti problematiky HPO a pervitinu, tak experimentování s pervitinem u této diagnózy vnímám jako vysoce rizikové. Podle domácích i zahraničních studií je výskyt HPO u lidí se závislostí častý (některé studie uvádějí, že až polovina lidí s HPO se současně potýká se závislostí). Z dlouhodobého hlediska může pervitin příznaky HPO zhoršovat, byť zpočátku se může jevit, že na příznaky pomáhá. U návykových látek bývá obecně rizikové to, že člověk získanou zkušeností může nabýt určitou strategii, jak se cítit lépe, což může podpořit vznik závislosti. Zejména u HPO se jedná o rizikovou oblast, jelikož se lidé častěji setkávají s výkyvy nálad a zklamáním, což může vést právě k tendencím ulevit si pomocí pervitinu. Ten ale nezaručuje zlepšení stavu a u lidí s HPO může ještě podpořit impulzivitu a další příznaky. Náročné bývají tzv. dojezdy (odeznění drogy a vystřízlivění), které ještě prohlubují negativní pocity, což může vést k opětovnému užití a tím se zvyšuje riziko rozvoje závislosti. Často skloňovaným rizikem je rozvoj sebevražedných myšlenek a tendencí. Pokud přítelkyně užívá nějaké léky, tak by se rovněž mohlo jednat o zdraví nebezpečnou kombinaci. 

Nicméně rozhodnutí je na Vaší přítelkyni a pokud by se rozhodla i přes zmíněná rizika pervitin vyzkoušet, je dobré dodržovat zásady bezpečnějšího užívání, dobře se informovat o účincích pervitinu a jeho rizicích.

Zdraví drogová poradna EXTC

Aktuality

20.05.2022
Nikotinové sáčky - webinář

Trh s nikotinovými a tabákovými produkty v ČR v posledních letech zaznamenal velmi dynamické změn...

Více ...
17.05.2022
Závislosti v ČR v roce 2021

Jaké jsou hlavní trendy užívání v České republice? Je opravdu dnešní mládež tak „zkaž...

Více ...
10.05.2022
Gabor Maté v ČR

Gabor Maté je známý kanadský doktor, který v posledních letech představuje svoji průkop...

Více ...
26.04.2022
I jedna sklenička alkoholu denně poškozuje mozek

Přinášíme tip na článek ohledně škodlivosti pravidelné konzumace alkoholu, byť v malých dávkách,...

Více ...
13.04.2022
Video - Harm reduction

Minimalizace rizik (Harm reduction) je politika v oblasti zdravotnictví, která se snaží z...

Více ...
Všechny aktuality