13.3.2017
Dobrý den, prosím o radu. Syn vyzkoušel různé drogy a nakonec zůstal u kouření marihuany. Pak začal mít nějaké zdravotní problémy (slyšiny apod. - také došly peníze) a rozhodl se, že přestane. Do dvou měsíců měl abstineneční problémy - démoni, je svatý, oblečení je prokleté apod. Jednalo se o toxickou psychozu - dovezli jsme ho do léčebny, kde absolvoval tříměsíční léčení. Cestou domů sliboval,že už se tam nikdy neobjeví. Vzali jsme ho k nám, vybavili jsme mu pokoj, nakoupili oblečení (protože vše zničil) - to byl pátek. V sobotu odpoledne se šel na chvíli projít a přišel s tím, že měl asi 5-6 piv. "domlouvali jsme mu". V neděli ráno se šel také na chvíli projít, přišel a měl vykouřenou marihuanu. Jeho otec s ním "dělal pořádky" a bylo mu slíbeno, že nebude. Po obědě, tzn. po cca 2 hodinách od domluvy, znovu kouřil. Prášky jsem našla v koši. Co máme dělat??? Syn bude mít letos 29 let. Velice Vám děkuji za odpověď.
32209Dobrý den Sáro,
říkám si, že muselo být náročné už jen to absolvovat celou tuto cestu se synem - užívání psychoaktivních látek, zdravotní problémy, toxická psychóza a nakonec léčebna. Proto chápu, že v situaci, kdy jste se o syna postarali po návratu z léčby a on porušuje sliby a domluvy, nevíte, co dělat dál. Faktem je, že neužívání předepsaných léků a kouření marihuany či pití alkoholu může rozhodit stabilizovaný stav a vrátit či zhoršit psychické potíže.
Je vidět, že o syna chcete pečovat a chcete mu v jeho situaci pomoct. Když chce člověk přestat s drogami a udělat ve svém životě změnu, je podpora jeho nejbližších velmi důležitá. Proto moc oceňuji, že jste synovi vyšli vstříc. Přesto by taková pomoc měla mít i svá pravidla. A pokud dojde k porušení těchto pravidel, mělo by být také dopředu dohodnuto, co bude následovat. A potom to důsledně dodržet.
Netroufám si takhle přes internet radit, jak přesně byste to měli mít se synem nastaveno. Inspiraci můžete načerpat například v této knize. Anebo ještě lépe, osobně vše probrat s odborníky (např. Terapeutické centum ve Zlínském kraji). Můžete se informovat, jaké jsou další způsoby kromě tříměsíční léčby, které by syn mohl zkusit. Vždy je ale zásadní jeho motivace něco změnit. S pracovníky centra můžete probrat strategie, jak nastavit další společné fungování se synem. Jak mu dávat najevo svou podporu a zároveň limity Vaší pomoci. Na konzultaci můžete přijít se synem anebo sami, pokud nebude syn chtít.
Držíme Vám palce.
Poradna EXTC