Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Hypertemie

Teplo vzniká v lidském těle při jakékoliv svalové práci a metabolismu. Organismus se ho zbavuje za účelem stálé tepelné rovnováhy několika způsoby: sáláním, vedením a odpařováním vody v dýchacích cestách a z povrchu pokožky. Je-li však tato jeho schopnost omezena či utlumena, dochází k hypertermii (přehřátí).

MDMA je jednou z látek, které tuto schopnost termoregulace tlumí. Riziko přehřátí stoupá přímo úměrně se zvyšujícím se množstvím vydané energie, které je zejména na parties, potažmo pod vlivem extáze, velmi vysoké. Dalšími faktory působícími na nebezpečně se zvyšující teplotu těla, jsou: špatně větrané a velmi teplé prostředí (často malé uzavřené kluby, avšak i velké ale přeplněné haly) a fyzická únava. Působení několika nebo všech těchto činitelů urychluje proces vzniku serotoninového syndromu, vede často k přehřátí organismu a může skončit i úmrtím.

Jak hypertermii předcházet

1. Pravidelný odpočinek. Pod vlivem extáze není těžké vydržet dlouho tancovat a být enormně aktivní. I když máš pocit neustálého dostatku energie a cítíš se skvěle, měl/a by sis jít čas od času (aspoň 1 – 2x za hodinu) sednout a odpočinout si.

2. Vyhýbání se přehřátí a špatně větraným prostorám. Pokud jsi na párty, která se koná ve špatně větraném či přeplněném klubu, stále pamatuj na to, že tvoje tělo potřebuje čerstvý vzduch (třeba zároveň s odpočinkem, nebo kdykoliv, když začneš cítit, že je ti příliš horko). Stejně tak mohou být rizikové open air akce, které se konají v horkých letních dnech. Pokud se rozhodneš experimentovat s E, vždy se ujisti, že je blízko nějaké stinné, chladnější místo, kam se budeš moci jít zchladit.

3. Nekombinování extáze s alkoholem. Alkohol způsobuje dehydratování a tím zvyšuje riziko přehřátí. Zároveň snižuje schopnost rozeznat varovné signály, které tělo vysílá v případě ohrožení některých životních funkcí.

Aktuality

20.05.2022
Nikotinové sáčky - webinář

Trh s nikotinovými a tabákovými produkty v ČR v posledních letech zaznamenal velmi dynamické změn...

Více ...
17.05.2022
Závislosti v ČR v roce 2021

Jaké jsou hlavní trendy užívání v České republice? Je opravdu dnešní mládež tak „zkaž...

Více ...
10.05.2022
Gabor Maté v ČR

Gabor Maté je známý kanadský doktor, který v posledních letech představuje svoji průkop...

Více ...
26.04.2022
I jedna sklenička alkoholu denně poškozuje mozek

Přinášíme tip na článek ohledně škodlivosti pravidelné konzumace alkoholu, byť v malých dávkách,...

Více ...
13.04.2022
Video - Harm reduction

Minimalizace rizik (Harm reduction) je politika v oblasti zdravotnictví, která se snaží z...

Více ...
Všechny aktuality