Potřebovali byste si s někým promluvit, poradit nebo byste ocenili pomoc při řešení náročných situací? Od toho tu je terapie. Lidé se občas mylně domnívají, že terapie je určená pouze pro osoby s diagnózou. Není tomu tak. Terapie je vhodná všude, kde je vůle člověka na sobě pracovat, zorientovat se ve svém životě, případně pokud člověk hodlá udělat nějaké změny a nechce na to být sám.
Psychoterapie může pomoci například se změnou naučených vzorců chování, ovládáním silných emocí, sebevědomím, ale například i s léčením starých ran z minulosti.
Lidé si někdy myslí, že do terapie by měli jít s jasně definovaným problémem. Není to však potřeba. Do terapie často přicházejí lidé, kteří neví, co by potřebovali, ale cítí se delší dobu špatně nebo mají potřebu se posunout. Obecně by se dalo říci, že cílem terapie je klientova změna ke spokojenějšímu životu.
Výběru terapeuta je potřeba věnovat dostatečnou pozornost. Je potřeba zvážit, s kým se nám lépe povídá, komu se snáze dokážeme svěřit, případně jestli nám vyhovuje muž nebo žena. Vztah v terapii se totiž jeví jako jedním z nejdůležitějších faktorů při úspěšnosti léčby. V terapii je důležité vytvořit bezpečný prostor. Je tedy nutné, aby si klient s terapeutem sedl jak odborně, tak „lidsky“. Důležité je zmínit, že se to často nemusí povést hned napoprvé. Nemělo by nás to však odradit od toho, hledat dál. Pokud nejste spokojeni se svým terapeutem, nebojte se to v terapii otevřeně pojmenovat – můžete buď společně pracovat na tom, aby vám při sezeních bylo lépe, případně vám terapeut může doporučit některé ze svých kolegů. Nebojte se, že byste terapeuta svojí nespokojeností urazili. Pokud je to opravdu odborník, nebude si tyto věci brát osobně, jelikož jsou v terapii naprosto přirozené.
Aby terapie měla smysl…
Jak jsme již zmínili, klíčové se cítit se s terapeutem či terapeutkou bezpečně a příjemně. To však neznamená, že se tak budete cítit vždycky. K účinné terapii patří i trocha napětí a vzteku. Podstatné je, abyste cítili nějaký posun a abyste měli v terapeuta důvěru, i když vám říká něco, co není úplně příjemné slyšet.
Článek pojednávající o základních podmínkách dobré terapie najdete zde.
Aby terapie neublížila…
V současné době existuje nespočet metod, které se vydávají za spolehlivé. Často se ale jedná o neověřené metody, případně s osvědčenými metodami pracují nekompetentní lidé. V takových případech může terapie i ublížit. Člověk by měl tedy při výběru terapeuta dávat pozor, ke komu se na terapii přihlásí. Obecně se doporučuje vyvarovat „100% zaručeným a rychlým metodám“, které člověka ihned vyléčí. Dobré je podívat se na terapeutovy zkušenosti, jeho vzdělání, způsob práce, zdali má dokončený psychoterapeutický výcvik apod. Bližší informace ohledně výběru správného terapeuta najdete zde.
Článek pouze obecně shrnuje dostupné informace, konkrétní případy se mohou lišit. Vždy doporučujeme jejich individuální konzultaci.
Aktualizováno srpen 2021.