Poradnu extc.cz provozuje Společnost Podané ruce o.p.s.
Poradna je primárně určena na pomoc lidem, kteří se v souvislosti s psychoaktivními látkami dostali do potíží. Cílem je snižovat rizika spojená s užíváním těchto látek a poskytovat o nich objektivní informace. Hlavním zaměřením poradny jsou drogy včetně alkoholu.
Poradna nenavádí k užívání žádných omamných a psychotropních látek. Informace ohledně užívání poskytuje pouze v rámci přístupu harm reduction. Poradna neposkytuje návody na výrobu drog, neposkytuje ani odkazy na zdroje, které takové návody uvádějí.
Poradna se zavazuje odpovídat na dotazy do sedmi následujících dnů.
Protože se mnohé dotazy často opakují, ušetříte poradně práci, když se podíváte, zda už na podobný dotaz někdy v minulosti odpovídala. Zodpovězené dotazy najdete ve fulltextovém vyhledávači. Dotazy můžete vyhledávat a filtrovat dle tématu a dle typu drogy. Můžete také zadat hledaný výraz a klíčová slova.
K pokládání dotazů slouží webový formulář "Zeptejte se". Poradna neodpovídá na dotazy zaslané na její e-mail.
Při zadávání dotazu můžete zvolit, zda chcete či nechcete, aby se dotaz zobrazil v poradně. Můžete také zadat svoji e-mailovou adresu, na níž Vám bude odpověď zaslána. Váš e-mail nebude zveřejněn a zavazujeme se, že jej nebudeme následně dále využívat. V případě, že nesouhlasíte se zveřejněním dotazu v poradně, je e-mail povinný údaj, aby bylo možné odeslat odpověď.
Vybráním možnosti "Souhlasím se zobrazením mého dotazu na webu extc.cz" udělujete souhlas se zveřejněním dotazu na stránkách této poradny a s jeho případným využitím v rámci odborných a tematických platforem. Všechny zveřejněné dotazy jsou v anonymizované podobě.
Poradna nezasahuje do textu vloženého dotazu, pouze v případě zveřejnění osobních a citlivých údajů a v případě projevů, které odporují Evropské úmluvě o ochraně lidských práv (rasismus, xenofobie, anti-semitismus, agresivní nacionalismus, diskriminace menšin a přistěhovalců). Stejně tak postupujeme v případě textu, který není v souladu s posláním a cíli poradny (reklamní sdělení, znaky protiprávního jednání apod.) V těchto případech poradna může upravit text nebo skrýt celý dotaz a informuje o tom tazatele.
Poradna si vyhrazuje právo neotvírat ani nezveřejňovat odkazy se soubory/texty/fotkami, které jsou zaslány tazatelem.
Není v možnostech poradny dohledávat předchozí dotazy tazatele a tedy ani na ně navázat. Pokud i přesto potřebujete vyhledat opakovaný kontakt, doporučujeme shrnout vše podstatné do aktuálního dotazu.
Poradnu lze využívat anonymně, Váš e-mail (pokud jej zadáte) bude využitý pouze pro odeslání odpovědi. Není viditelný ani pro poradce v poradně.
Jsme povinni řídit se platnou legislativou ČR. Užívání drog samo o sobě není trestné. Jsme však povinni jednat, napíšete-li nám informace o trestném činu dle § 367 nebo § 368 Trestního zákoníku (více informací viz tento odkaz). V případě drog jde např. o nedovolenou výrobu a jiné nakládání (§283). Každá situace je individuálně posuzována.
Harm reduction filosofie akceptuje, že užívání drog do jisté míry k lidské společnosti patří a přijímá fakt, že v každé společnosti část lidí psychoaktivní látky užívá a mnoho z nich přitom není ve fázi, kdy by to chtěli či mohli změnit. Harm reduction ve své praxi cílí na ty lidi, kteří aktuálně užívají a kteří zatím nezvažují abstinenci a zároveň vychází z předpokladu, že velká část lidí užívá psychoaktivní látky pouze určitou etapu v životě a klasickou léčbu nevyužije. Harm reduction cílí na pozvolnou pozitivní změnu a primárně se zaměřuje na snižování nepříznivých zdravotních, sociálních a ekonomických dopadů užívání psychoaktivních látek. Soustředí se na ta rizika, která může užívání psychoaktivních látek přinášet a která lze minimalizovat, což je z hlediska okamžitého dopadu reálnější, ekonomičtější a přínosnější alternativa, než je kriminalizace uživatelů drog (Hunt, 2003).
V této poradně se konkrétně jedná o informování o zásadách bezpečnějšího užívání, objektivní informování o jednotlivých psychoaktivních látkách a jejich rizicích, odborné sociální poradenství, právní poradenství, odkazování do léčby, práce s motivací a podpora uživatelů drog i jejich blízkých.
Koncept základních lidských práv (human rights) je v tomto kontextu velmi důležitý, protože lidé užívající drogy mají stejná práva jako ostatní. Mnohdy se však setkávají s jednáním, které tomu neodpovídá. Jedná se především o právo na co nejvyšší možnou úroveň zdraví, právo využívat sociální a zdravotní služby nebo právo na zaměstnání. Tento koncept by se měl odrazit v respektu k důstojnosti každé lidské bytosti a ve vystupování proti ponižujícímu zacházení, předsudkům i nerovnému zacházení.
Princip ochrany veřejného zdraví vychází z předpokladu, že zdraví každého ovlivňuje zdraví všech lidí ve společnosti. Jedná se zejména o snížení počtu různých infekčních onemocnění, které by se následně mohly rozšířit i mezi neuživatele drog. Snižování rizik pro jednotlivce tedy vede ke snížení rizik pro celou komunitu a společnost.
Zdroje
Hunt, N. (2003). A review of the evidence-base for harm reduction approaches to drug use. Dostupné z: https://www.hri.global/files/2010/05/31/HIVTop50Documents11.pdf
IHRA. (2010). Co je „harm reduction“? Stanovisko Mezinárodní asociace pro harm reduction. Adiktologie, (10)3, 188–190.
Kalina, K. a kol. (2001). Mezioborový glosář pojmů z oblasti drog a drogových závislostí. Praha: Úřad vlády České republiky. Dostupné z: https://www.drogy-info.cz/publikace/glosar/?g=148