Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Zodpovězený dotaz

Substituce stimulantů

1.6.2022

Dotaz

Dobrý den. Mám dotaz. Jak je to s pervitinovou substitucí? Existuje vůbec? Třeba někde v zahraničí? případně, jaký má úspěch..?

30614
 

Odpověď

Hezký den,

díky za Váš dotaz. V současné době neexistuje žádný schválený lék, který by byl výhradně určen k léčbě poruch užívání stimulantů, mezi které patří i pervitin. V minulosti se hodně hovořilo o potenciálu léku Ritalin, nebo jiných stimulantů určených k léčbě ADHD. V zahraničí se substituční léčba těmito stimulanty opakovaně testovala a výsledky různých studií jsou často protichůdné. Některé potvrzují účinnost léčby ve smyslu snížení injekčního užívání, zlepšení sociální situace lidí, snížení chutí atp. jiné zase uvádějí minimální rozdíly mezi podávanými medikamenty a podávaným placebem. Nicméně veškeré pokusy o substituci simulantů jsou zatím u nás i v zahraničí v šedé zóně, protože neexistuje lék schválený právě k těmto účelům.

V roce 2020 vydala česká Společnost pro návykové nemoci doporučení k tzv. off-label použití centrálních stimulancií u závislých na metamfetaminu. Kde diskutovala možnosti předepisování léků primárně schválených k léčbě jiných onemocnění k užití ve věci substituce na pervitin a jiné stimulanty. To zda lékař léky předepíše však vždy zůstává na jeho vlastním uvážení na základě komplexního posouzení situace daného člověka včetně zdravotního a psychického stavu, protože užití zmiňovaných léků přináší i řadu rizik jako je například rozvoj psychózy. Je tedy třeba zvážit celou řadu faktorů. V každém případě je třeba takovou léčbu podpořit i prostřednictvím psychoterapie, sociálního poradenství a další spolupráce s psychiatrem. Celé doporučení si můžete přečíst zde. V každém případě je nutné situaci konzultovat se zkušeným psychiatrem. V Brně by to mohl být například pan doktor Ronald Marek, který se problematikou závislosti dlouhodobě zabývá.

Zdraví drogová poradna EXTC!

 

 

 

Aktuality

28.06.2022
Podané ruce mají podcast!

Asi každého se téma závislosti v nějakém bodě jeho života dotkne. Pokud hledáte povídání zam...

Více ...
08.06.2022
CBD a léčba závislostí

Už jste četli tento velmi zajímavý článek z časopisu Legalizace, který se věnuje potenc...

Více ...
31.05.2022
Přednášky pracovníků Centra prevence v Brně

V červnu proběhnou dvě přednášky od našich kolegů z Centra prevence v Brně. Přednášky je možné na...

Více ...
20.05.2022
Nikotinové sáčky - webinář

Trh s nikotinovými a tabákovými produkty v ČR v posledních letech zaznamenal velmi dynamické změn...

Více ...
17.05.2022
Závislosti v ČR v roce 2021

Jaké jsou hlavní trendy užívání v České republice? Je opravdu dnešní mládež tak „zkaž...

Více ...
Všechny aktuality