Uvedené doby detekce je potřeba brát pouze jako orientační. Přesnou dobu detekce drog nelze přesně stanovit, protože velmi záleží na řadě faktorů. Především na intenzitě užívání (délce a pravidelnosti), na síle užívané látky a také na individuálních charakteristikách testované osoby (věk, váha, rychlost metabolismu, pH moči, celkové zdraví, případná vyvinutá tolerance vůči užívané látce atp.). Kvůli této spoustě proměnných, které všechny současně hrají roli, není možné u konkrétního člověka určit přesnou dobu detekce.
Důležité je také rozdělení, zda se jedná o ORIENTAČNÍ SCREENINGOVÉ TESTY nebo LABORATORNÍ TESTY.
Orientační screeningové testy (ze slin, moči nebo potu) se používají např. ve školách, v zaměstnání atd. a lze je zakoupit v lékárně nebo přes internet. Člověk si je tedy může na sobě vyzkoušet i sám. Nejsou ovšem 100% spolehlivé, může dojít k tzv. falešné pozitivitě. To znamená, že test může zareagovat na něco jiného - buď na různé užité látky, které složením připomínají drogu (nejčastěji jsou obsažené v lécích), případně na onemocnění ledvin či jater.
Toxikologické testy v laboratoři (nejčastěji z krve nebo moči, méně často z vlasů) jsou oproti tomu spolehlivé a používají se např. pro potvrzení výsledku orientačních testů (např. policií, ale může si je u toxikologické laboratoře vyžádat a zaplatit kdokoli).
Čti dále: Silniční kontrola a řízení pod vlivem
Článek pouze obecně shrnuje dostupné informace, konkrétní případy se mohou lišit. Vždy doporučujeme jejich individuální konzultaci.