Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

Testování složení drog

Z hlediska přístupu harm reduction (snižování rizik) je důležité znát co nejpřesněji obsah látky, kterou se člověk chystá užít. Ideální variantou je podrobný chemický rozbor. V některých zemích je testování složení drog uživatelům dostupné a bývá běžnou praxí. U nás je z to pohledu legislativy komplikované. Shrnujeme proto současné možnosti v kontextu ČR pro zjištění obsahu neznámé látky.

Orientační kvalitativní testy, semi-kvantitativní testy

V současné době jsou nejdostupnější možností orientační kvalitativní a semi-kvantitativní testy. Tyto testy umí zjistit přítomnost určitých předem daných látek, nikoli však jejich množství a celkové složení testovaného vzorku. Výsledek těchto testů tedy přinese pouze omezené informace o testovaném vzorku a vždy je potřeba počítat s rizikem různě nebezpečných příměsí. Výhodou těchto testů je možnost provádět je i v domácím prostředí. Jsou dostupné ve specializovaných obchodech a je možné je objednat na internetu. Je však potřeba počítat s různou kvalitou testů, zjistit si používanou metodu a ověřit spolehlivost. Existují různé typy na zjištění různých látek, často jeden test zjišťuje i více látek, včetně testů na příměsi. Některé testy jsou již semi-kvantitativní, což znamená, že dokážou odstupňovat poměr obsahu látky v testovaném vzorku (například testy na čistotu MDMA, kokainu, heroinu). Je možné využít také aplikaci organizace SIN, která vysvětluje postup testování a obsahuje informace o jednotlivých substancích (ke stažení ZDE či na google play pod heslem "testdrugs" od SIN Lab).

Laboratorní rozbor

Zjišťovali jsme možnosti různých typů laboratoří, které by byly teoreticky schopné rozbor látky udělat, ale nejedná se o jejich standardní činnost. V laboratořích spadajících pod ústavy soudního lékařství a toxikologie je dost možné, že bude požadavek na rozbor od soukromé osoby zamítnut, navíc to není možné provést anonymně, je to poměrně nákladné a může to trvat i několik měsíců. Zároveň existují i soukromé laboratoře, které poskytují podobné služby, ale nemáme informace o tom, že by některá testovala složení drog.

Analýza v rámci projektu

Výjimečně se objeví jednorázové projekty, které umožňují testování složení drog buď na místě (např. kluby, festivaly) nebo v laboratoři. Momenálně víme o projektu DrugsInfoSite - provizorní informace jsou k nalezení na webu, ale zmiňované aktivity zatím nefungují v plném rozsahu. Jakmile budou k dispozici konkrétní informace, článek aktualizujeme.

Informace z databází

Orientačně lze také využít nejrůznější databáze otestovaných drog buďto v rámci probíhajícího testování v zahraničí, případně reporty od uživatelů nebo lidí, kteří drogu sami otestovali pomocí reagentů.

https://www.ecstasydata.org/

https://pillreports.net/

https://checkit.wien/drug-checking-2/

https://drugchecking.berlin/aktuelle-warnungen

Článek pouze obecně shrnuje dostupné informace, konkrétní případy se mohou lišit. Vždy doporučujeme jejich individuální konzultaci.

Aktualizováno leden 2024.

Aktuality

01.01.2024
Sleduj nás na FB či IG!

Veškeré další zajímavosti a aktuality týkající se nás nebo světa kolem psychoaktivních látek...

Více ...
11.06.2023
Konec zahřívanému tabáku s příchutí

Prezident Petr Pavel tento týden podepsal novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo ji...

Více ...
02.06.2023
Chemsex – proč je to takový trend?

Jaké jsou dopady chemsexu na život? Hrozí rozvinutí závislosti? Již tuto sobotu 3.6.2023 můžete p...

Více ...
19.04.2023
Přednášky zdarma

Přijďte se dozvědět informace od zkušených odborníků na rozličná témata. Přednášku můžete navštív...

Více ...
22.03.2023
Jakými způsoby se dá užívat?

Chcete se dozvědět víc o způsobech užívání návykových látek? Nebo jak užívat s co nejmenšími rizi...

Více ...
Všechny aktuality