Celkový ráz a průběh užití psychoaktivních látek (především halucinogenů a jim příbuzných substancí) může být velmi nepředvídatelný a kromě vlivu samotné drogy se na jejím charakteru výrazně podílí dva základní faktory, které jsou označovány jako tzv. set a setting.
Do "setu" je možné zahrnout komplexní psychologické "nastavení" jedince. Tím je myšlena jeho aktuální nálada, životní situace (čím více psychicky náročná, tím rizikovější pro vývoj psychedelické zkušenosti), očekávání, únava či rozličná neurochemická citlivost vůči dané substanci. Zároveň mohou být důležitá případná nezpracovaná traumata z minulosti a jiné proměnné, z nichž každá může změnu vědomí během intoxikace zásadně proměňovat.
Vedle toho je výzkumně prokázán značný vliv "settingu", tedy místa a sociálního prostředí, kde je psychoaktivní látka užívána. Konkrétně hraje roli ne/znalost prostředí, jeho ne/příjemnost pro uživatele či experimentátora a výběr osob, s kterými je substance užita (čím méně důvěryhodných, tím větší nebezpečí potíží), včetně celého kontextu konzumace, výběru hudby atp.
Díky vlivu setu a settingu se o psychedelikách traduje - a nejde o nadsázku - že co do účinku patří k nejméně předvídatelným. Proto existuje zvýšené riziko výskytu tzv. bad tripu. V rámci harm reduction přístupu existují konkrétní postupy, jak nebezpečí o něco snížit, viz tento náš text (bod č. 7) anebo tyto informace od kolegů z organizace CZEPS.
Zdroj: Drogy a drogové závislosti, K. Kalina a kol.
Článek pouze obecně shrnuje dostupné informace, konkrétní případy se mohou lišit. Vždy doporučujeme jejich individuální konzultaci.