Fentanyl je syntetický opioid, který byl poprvé syntetizován v Belgii na konci padesátých let. Uvádí se, že jako analgetikum je zhruba osmdesátkrát účinnější než morfin. V šedesátých letech byl uveden do medicínské praxe jako nitrožilně podávané anestetikum pod obchodní značkou Sublimaze, na našem trhu zůstal pod obchodním názvem Fentanyl. Následně se objevily další dvě příbuzné látky: alfentanil, analgetikum s velmi rychlým účinkem (5-10 minut), a sufentanil, analgetikum s účinky ještě silnějšími, které se užívalo při srdeční chirurgii. Nyní jsou fentanyly hojně užívány jako anestetika a analgetika, při chronických bolestech, zamýšlí se jejich využití pro jedince s vysokou tolerancí na opiáty, případně se využívají ve veterinární praxi k uspávání velkých zvířat. Jinou formou lékařského užití jsou náplasti, z nichž se dostává účinná látka do těla přes kůži (takto jej v době své nemoci užíval např. Timothy Leary), nebo lízátka.
Ilegální užívání farmaceutického fentanylu se poprvé objevilo v sedmdesátých letech mezi pracovníky ve zdravotnictví a je v USA stále živým problémem. Dosud bylo na černo syntetizováno a zadrženo na americké drogové scéně 12 analogů fentanylu. Chemicky je fentanyl N-fenyl-N-(1-2-fenyletyl-4-piperidyl) propanamid. Na americkém černém trhu nese tato slangová označení: china girl, china white, dance fever, friend, goodfella, jackpot, murder 8, TNT a Tango and Cash. Fyzické účinky fentanylu jsou k nerozeznání od účinků heroinu, avšak fentanyl může být až tisíckrát účinnější. Obvykle bývá popisována euforie, zvracení a poruchy dýchání. Vysoce rizikový je pro osoby se srdečními, dýchacími nebo nervovými poruchami. Nejčastěji bývá fentanyl zneužíván intravenózně, ale stejně jako heroin jej lze užít i kouřením či nasálně (šňupáním). S heroinem má společnou i protilátku a tou je Naloxon.
Fentanyl působí primárně na centrální nervovou soustavu, hlavními účinky fentanylu jako léku jsou sedace a snížená vnímavost bolesti. K těm ostatním patří změny nálady, euforie, stav úzkosti, ospalost. Dále fentanyl oslabuje dýchací centra a reflexy spojené s kašláním a zúží zorničky. Neobvyklé nejsou ani nausea, zvracení, ztráta vědomí. Méně obvyklé jsou při medicínském užití vedlejší efekty, při nezákonném a opakovaném zneužívání jejich riziko rapidně vzrůstá: bolesti břicha, strach, zmatečnost, zácpa, průjem, deprese, sucho v ústech, halucinace, bolest hlavy, zpomalení nebo zástava dechu, nechutenství, pocit svědění, špatné trávení, ospalost, nadměrné pocení, problémy s močením, celková slabost.
Fentanyl je silně návykový, způsobuje fyzickou i psychickou závislost srovnatelnou s tradičními opiáty, vyznačuje se zvyšováním tolerance a při jeho vysazení se dostavují velmi silné a nepříjemné abstinenční příznaky.
Jeho velké nebezpečí spočívá v tom, že je mnohonásobně silnější než klasické opiáty (opioidy) a k předávkování či až k úmrtí stačí mnohem menší množství (viz obrázek).
Článek pouze obecně shrnuje dostupné informace, konkrétní případy se mohou lišit. Vždy doporučujeme jejich individuální konzultaci.