Extc.cz - Drogová internetová poradna
INTERNETOVÁ PORADNA

GABA, GHB

GHB je anestetikum s pseudo-steroidními vlastnostmi. Na začátku se zdála být ideálním celkovým anestetikem, které vyvolává hluboký spánek a vymazává veškeré vzpomínky na operaci. Problémy však začaly s řadou vedlejších účinků - látka má nebezpečný vliv na dýchání i na srdeční činnost. Dnes se používá pouze k léčbě narkolepsie.

Na černém trhu si oblíbily GHB tři skupiny uživatelů: sportovci usilující o zvýšení svalové hmoty, mladí lidé z klubové scény, kteří hledají nové drogy, a sexuální násilníci, kteří se snaží uspat své oběti (po zákazu GHB se část těchto osob přeorientovala na velmi podobný γ-butyrolakton). GHB se podává orálně (konzumací ústy), obvykle jde o bezbarvou tekutinu (odtud též názvy tekutá Extáze, liquid E nebo liquid Ecstasy), zřídka o bílý prášek, s výraznou slanou chutí, bez zápachu, výjimečně jako bílý prášek v kapslích. Přesto je po smíchání s nápojem těžko rozeznatelná (odtud plyne její zneužívání jako uspávacího prostředku). Tato aplikace (byť nevyžádaná) je velmi nebezpečná, neboť kombinace i malého množství GHB s alkoholem či antidepresivy může přivodit symptomy podobné předávkování (hluboký spánek, případně i úmrtí).

Účinky

Účinky GHB se dostaví obvykle během 10 - 20 minut a trvají 1 - 3 hodiny. Tělo látku zpracovává velmi rychle, v moči ji lze detekovat maximálně 4 - 5 hodin po užití. V nízkých dávkách může navodit stav podobný opilosti, uživatelé se cítí uvolněně, zvyšuje schopnost komunikovat s okolím, naopak se snižují motorické schopnosti, mohou se dostavit závratě a další symptomy připomínající stav po požití většího množství alkoholu.

Střední dávka zvyšuje relaxační účinek a prohlubuje smyslové vnímání (zejména hudby a tance). Obvykle se dostavuje veselá nálada. Zároveň s tím se však také snižuje schopnost srozumitelně se vyjadřovat, začínají převažovat pocity otupělosti a nevolnosti. Velmi žádaný je sexuální účinek látky - zvyšuje se hmatová citlivost, schopnost erekce a orgasmu.

Vysoká dávka umocňuje popsané negativní účinky GHB, které v důsledku vedou k pocitu celkové únavy. Může přivodit ztrátu vědomí a hluboký spánek trvající několik hodin.

Koncentrace GHB v roztocích dostupných na nelegálním trhu je různá, proto je dávkování problematické. Smrtelná dávka se odhaduje na 0,2 g čisté GHB/kg tělesné váhy.

Psychické a somatické komplikace

Dlouhodobá rizika nebyla popsána, někteří odborníci však tvrdí, že dlouhodobé užívání GHB může vést k syndromu krátkodobé únavy (únava, laxnost, chvění), který bě měl odeznít bez následků do 3 - 12 dnů. Vznik fyzické závislosti ani růst tolerance nebyl dosud prokázán, přesto existuje riziko závislosti psychické provázené nepříjemným abstinenčním syndromem. Největší rizika GHB spočívají v oslabení respirace (dýchání), což může mít v kombinaci s jinou látkou s podobným účinkem (např. alkoholem) za následek zastavení dechu.

Pokud někdo po užití GHB ztratí vědomí, je potřeba okamžitě vyhledat lékaře. Do jeho příchodu by měl postižený ležet na boku, aby se neudusil při zvracení, dýchací cesty by měly být průchodné (brada netlačí na hrudník).

Stejná pravidla je nutné dodržovat i při užívání legálních stimulantů obsahujících neurotransmiter GABA. Je třeba vždy pečlivě číst příbalový leták.

Literatura:

www.erowid.org

www.wikipedia.org

Aktuality

01.08.2022
Party sezóna s Hard&Smart

Jezdíte přes léto na festivaly a jiné akce? Tak se podívejte, jestli tam není program Hard&Sm...

Více ...
28.06.2022
Podané ruce mají podcast!

Asi každého se téma závislosti v nějakém bodě jeho života dotkne. Pokud hledáte povídání zam...

Více ...
08.06.2022
CBD a léčba závislostí

Už jste četli tento velmi zajímavý článek z časopisu Legalizace, který se věnuje potenc...

Více ...
31.05.2022
Přednášky pracovníků Centra prevence v Brně

V červnu proběhnou dvě přednášky od našich kolegů z Centra prevence v Brně. Přednášky je možné na...

Více ...
20.05.2022
Nikotinové sáčky - webinář

Trh s nikotinovými a tabákovými produkty v ČR v posledních letech zaznamenal velmi dynamické změn...

Více ...
Všechny aktuality